مار

مار خطرناک آفریقایی به نام دهان سیاه

مامبای دهان سیاه در ساوانا زندگی زندگی می‌کند و اغلب روی زمین مشاهده می‌شود اما بیشتر در کنار لانه موریانه‌ها پرسه می زند رنگ بندی این گونه مار سمی از قهوه‌ای کمر رنگ تا قهوه‌ای تیره کشیده شده است. نام آن برگرفته شده از ساختار دهان آن است که به رنگ سیاه و سفید است. مامبای سیاه جای ترس دارد چون فوق‌العاده سریع و جثه ترسناک و قابل توجه‌ای دارد. سم این مار به آن اندازه قوی است که یک انسان را از پای در آورده و باعث مرگش شود. شهرت مامبای سیاه بخاطر تهاجمی بودن آن است اما حملات غیره منتظره آن در چند سال اخیر گزارش نشده است.

2. افعی زرد آمریکای لاتین

این افعی با سر مثلثی شکل و چانه زرد کاملا قابل تشخیص است. این موجود اغلب در کنار خانه‌های انسان یافت می‌شود به‌همین خاطر بسیار خطرناک است این گونه افعی آمار بالایی در گزیدن انسان ها دارد، سم این مار افعی دردناک و در اغلب مواقع مرگبار است اندام ظاهری آن کاملا گویای سمی بودن این گونه است.

3. یکی از خطرناک ترین مارها در آفریقا

این مار که بیشتر روی شاخه درختان مشاهده می‌شود ساختاری شبیه به شاخه درختان دارد این مار با آویزان شدن روی تنه درختان به شکار می‌پردازد این مار چنان خود را با شاخه های درختان استتار می کندکه تشخیص آن بسیار مشکل می‌شود. این گونه با جویدن طعمه خود سعی می کند تا سم خود را وارد بدن قربانی کنید.

4. مار ببری شرقی

مار ببری شرقی به طور گسترده در مرز جنوبی استرالیا و جزایر نزدیک به آن منطقه یافت می‌شود این مار برای حمله تقلیدی از کبرای آسیایی دارد و در چنین مواقعی سر و گردن خود را از سطح زمین فاصله میده و حالت تهاجمی می‌گیرد سم این مار نیز بسیار خطرناک است توصیه می شود در صورت مشاهده شش ان حواستان را جمع کنید و از مهلکه با خونسردی کامل فاصله بگیرید.

5. مار سمی با نام دزد دریایی

دانشمندان بر این باورند که اگر مرگ میر انسان ها توسط مارها صورت گیرد مار دزد دریایی بی شک مرگبارترین نوع از مارهای سمی خواهد بود با این تفاسیر 10 درصد از قربانیان حاصل از گزش این مار درمان نمی شوند و جان می سپارند این مار به پرخاشگری و تهاجمی بودن معروف است؟

6. یک مار خطرناک با مقطع مثلثی شکل

مارهای براق فاسیا معرف به مارهای مقطع مثلثی یکی از بستگان بسیار سمی از مار کبری هستند. هر قربانی‌ایکه توسط این مار گزیده شود بی‌درنگ فلج می‌شود چون نوروکسین موجود در سم این مار روی اعصاب عضلات تاثیر گذاشته و باعث بی‌حرکتی آنها می شود در صورت مواجه با این مار سمی سعی کنید با احتیاط کامل از قلمروش خارج شوید.

7. طولانی ترین مار سمی در جهان است

شاه کبری لقب طولانی ترین مار سمی جهان را به یدک می کشد. سم این مار حاوی مقادیر بسیار زیادی از نوروکسین‌ها است. سم شاه کبری بسیار قوی بوده و حجم بالای نیز دارد و می تواند یک فیل را تنها در عرض چند ساعت زمین گیر کند. بطور معمول 50 تا 60 درصد انسان‎هایی که توسط این مار گزیده می شوند می میرند.

8. بزرگترین مار کبرا در استرالیا

این مار که در استرالیا یافت می شود بسیار خطرناک بوده و 80 درصد انسانهایی که توسط این مار گزیده شده اند جان سالم بدر نبرده اند.

9. ماری با مرگبار ترین سم دنیا

مار Taipan به جرعت یکی از مرگبارترین مارهای روی زمین است. این مار به تمام معنی کلمه دارای سم جادویی و کشنده است. سم مار Taipan ترکیبی پیچیده از یواکسین، نوروکسین‌ها، پروکوآگولانت‌ها و میوتوکسین‌های را در خود دارد. این مار باعث می شود عضلات فلج و شخص گزیده شده نتواند نفس بکشد و دچار خونریزی شده و نهایتا مرگ قربانی می تواند وی را از این همه درد رهایی بخشد.

مارها و انواع نژادي آن

گرچه مارها دارای پا نیستند ولی قادرند بسیار سریع حرکت کنند واغلب شناگران خوبی هستند . همه مارها گوشتخوارند و طعمه خود راتوسط حس بویایی و یا حس ارتعاش ، شکار می کنند. آنها تمام شکار خودرا با جابه جا کردن آرواره پایینی و گشودن دهان بطور وسیع به یکباره می بلعند . اکثر مارها مانند دیگر خزندگان تخم می گذارند.حرکت آرواره مارها بسیار خیره کننده است. استخوان کوادرات آزادبوده و انعطاف پذیری قابل ملاحظه‌ای را امکان‌پذیر می‌سازد. بدین وسیله مارها می‌توانند از طعمه‌های بسیار بزرگتر از قطر بدن دهانشان تغذیه کنند. مارها تعداد زیادی دنده دارند که بالغ بر یک
صد عدد است و این دنده‌ها آزاد بوده به جناغ سینه اتصال ندارد درحقیقت مارها فاقد استخوان جناغ سینه هستند. در مارهای بوآ بقایای استخوانهای لگن به شکل زائده ناخن مانند در اسکلت بندی جانور بهچشم می‌خورد.

بسیاری از مارها زنده‌زا هستند و بسیاری تخم می‌گذارند. چشم مار و مارمولکها تفاوت فاحش این دو جانور است. وجود لایه عینک مانند درمارهای گوناگون که در زیستگاههای متنوع و متفاوتی زیست می‌کنندبیانگر این مطلب است که اجدادشان یا زیرزمین زندگی می‌کردند و یا شبها فعالیت داشته‌اند. مارها فاقد پلک هستند اما اکثریت مارمولکهادارای پلک متحرک هستند.
مار ها زیستگاههای گسترده ای دارند در همه قاره ها به جز قطب جنوب.

مارهای چمباته زن
مارهای چمباته زن بزرگترین مارهای دنیا هستند و شامل پیتونها و بواها می باشند. آنها غیر سمی هستند و حیوانات دیگر را با فشاردادن و له کردن از پا در می آورند. مارهای جمع شونده دور شکار خودمی پیچند و بتدریج حلقه راتنگ تر می کنند تا حیوان خفه شود آنها نیز مانند مارهای دیگر قادر به جویدن نیستند و شکار خود رابه یکباره می بلعند.

مارهای سمي

حدود ۷۰۰ گونه از ۳۲۰۰ گونه مارهای دنیا سمي هستند و شامل چندین مار هستند که می توانند انسان را به هلاکت برسانند . یک مار سمي سم
خود را از طریق نیشهایش که یا توخالیند و یا شیار دارند تزریق می کند. وقتیکه زهر تزریق شد مار به انتظار می نشیند تا قربانیش قبل از بلعیده شدن بمیرد. بزرگترین مار دنیا پیتون مشبک که ماری چمباتمه زن است از جنوب شرقی آسیاست او می تواند تا طول ۱۰ متر (۳۳ پا) یا بیشتر رشد کند.
یکی از بزرگترین قاتلان انسان افعی آفریقایی و هندی است.زهر این مار سالیانه باعث مرگ ده هزار نفر می گردد. حدود ۳۰ درصد از افرادی
که توسط این مار گزیده می شوند می میرند.

شناسایی مارها سمی از غیر سمی

در شناسایی مارهای سمی از غیر سمی فرم ظاهری ، پولکها و دندانها بهترین راهنما هستند. البته مارهای فراوانی هستند که سمی نیستند ولی این مارها غده تولید کننده سم را دارند که به درون دستگاه گوارش ریخته می‌شود. آنهایی را که دارای دندان نیش ثابت یا متحرک ، در جلو یا عقب دهان هستند و غده سمی توسط این دندانها سم تزریق می‌کنند سمی یا نیمه سمی می‌گوییم.

پشت الماسي غربي

اسم علمی: کروتالوس اتراکس
اندازه: تا ۱\۲ متر (۷پا)
محل زیست : کویر، چمنزارها
پراکندگی : جنوب و غرب آمریکا
نحوه تولید مثل: ماده در هر زایمان در حدود ۱۲ نوزاد به دنیا می آورد.
رژیم غذایی: عمدتاَ جوندگان و پرندگان
اکثر مارگزیدگیهای منجر به مرگ در آمریکای شمالی ، در اثر گزش این مار زنگی می باشد. مار پشت الماسی غربی ، همچون مارهای زنگی دیگردر انتهای دمش عضو جغجغه مانندی دارد که برای ترساندن و فرار دادن حیوانات مهاجم آنرا تکان می دهد

افعي آمريکاي جنوبي

اسم علمی: ایونکتس مورینوس
اندازه: قد تا ۹ متر (۳۰پا) وزن آن می تواند تا ۲۲۵ کیلو (۴۹۵)
پوند افزایش یابد.
محل زیست: مردابها و رودخانه ها در جنگلهای بارانی و زمینهای باز.
پراکندگی: آبهای جنوبی از کلمبیا تا پاراگوئه
نحوه تولید مثل:ماده در حدود ۴۰ نوزاد به دنیا می آورد که طول هر
کدام ۱ متر (۳پا) می شود.
رژیم غذایی: عمدتاَ پرندگان و پستانداران شامل سگهای آبی آمریکا ،
گرازهای آمریکایی می شوند.
این بوای بزرگ آمریکای جنوبی سنگین ترین مار جهان است. او بیشتر عمر خود را در داخل ابهای گل آلود پنهان می شود و فقط چشمهایش را بالاتر از سطح اب نگه می دارد . هنگامی که یک طعمه به نزدیکی او می رسد این افعی به او حمله می کند و بوسیله بدن قوی و عضلانی خود به دور او می پیچد و او را می کشد.

بواي درختي سبز

اسم علمی: بویاکانینا
اندازه: قد تا ۸/۱ متر (۶پا)
محل زیست: جنگلهای بارانی استوایی
پراکندگی: نواحی استوایی امریکای جنوبی
نحوه تولید مثل: نوزادان به محض انجام تخم ریزی از پوسته نازک
تخمها بیرون می آیند.
رژیم غذایی: پستانداران کوچک ، پرندگان و مارمولکها
این مار زیبای رنگی دارای یک دم انعطاف پذیر برای گیردادن به شاخه های درختان ، می باشد و بیشترعمر خود را روی درختان می گذراند . به جای آنکه به دنبال طعمه اش جستجو کند ، خود را به دور شاخه درخت می پیچد و منتظر می ماند تا حیوانات کوچک در دسترس او قرار گیرند ..این مار هم مثل مارهای بوای دیگر ، سمی نیست.

مامباي سبز شرقي

اسم علمی: دیندراسپس انگاستیپس
اندازه: قد تا ۸/۱ متر(۶پا)
محل زیست: درختان ، بیشه زارهای درون چمنزارها
پراکندگی: شرق و جنوب آفریقا
نحوه تولید مثل: ماده در حدود ۱۲ تخم در سوراخ های زمین یا در تنه
درختان مرده می ریزد. بعد از تقریباَ ۲۰ هفته نوزادان از تخم بیرون
می آیند.
رژیم غذایی : مارمولکها و پرندگان
این مارمامبای سبز شرقی بسیار خطرناک ، یکی از تعداد نمونه هایی می باشد که خود را با زندگی بر روی شاخه های درختان سازگار کرده است .
او یک صعود کننده حرفه ای می باشد و دارای بدنی سبز رنگ است که او را به خوبی در لابلای شاخه های درختان استتار می کند. این مار از مارمولکها و بعضی پرندگان کوچک تغذیه می کند. این مارمامبا بوسیله پیچاندن دمش به دور یک شاخه و پرت کردن بدن و سرش به سمت جلو به دیگران حمله می کند.

مار قهوه اي استراليايي

اسم علمی: دیمانسیا تکستیلی
اندازه: قد تا ۱/۲ متر (۷پا)
محل زیست: تیغستانها ، چمنزارهای خشک و سنگلاخی.
پراکندگی: شرق استرالیا ، ولز جنوبی جدید و کونیزلند.
نحوه تولید مثل: ماده ها تا ۵۰ تخم می گذارند . بعداَ مارهای نوزاد
به طول ۱۵ سانتیمتر (۶اینچ) از آنها بیرون می اید.
رژیم غذایی : مارمولک ، پرندگان و پستانداران کوچک.
این مار سمی متعلق به گروه کبری ها است و گونه ای مهاجم و سریع است. وقتیکه به طعمه خود حمله ور می شود ، او را پشت سر هم می گزد ودندانهای نیش بلندی که در جلوی دهانش قرار دارند ، در بدن شکار فرو می کند. نوزادان این مار به شکل راه راه هستند ولی نوع بالغ ، قهوه ای رنگ و یا سبز تیره است.

پيتون فرشي

اسم علمی: مارلیا ارگس
اندازه: قد تا ۶/۳ متر (۱۱پا)
محل زیست: جنگلها ، تیغستانها ، معمولاَ نزدیک آبها
پراکندگی : استرالیا ، گینه نو
نحوه تولید مثل: ماده در حدود ۴۰ تخم می گذارد و بعد روی آنها می
خوابد.
رژیم غذایی: پرندگان ، پستانداران کوچک.
این مار استرالیایی ، در شب به شکار می پردازد .او با کمین کردن بر روی زمین یا روی درخت طعمه خود را غافلگیر می سازد. پیتونهای فرشی بدنشان از دیگر پیتونها کشیده تر است و دارای دمی گیر کننده هستند که می توانند با آن شاخه را محکم بگیرند . آنها از حیوانات کوچک تغذیه می کنند و بجای فشار دادن شکار عموماَ با گاز گرفتن شکار خود را از پا در می آورند.

مار مرجاني

اسم علمی: میکروروس نیگروسینکتوس
اندازه: قد تا ۹۱ سانتیمتر (۳پا)
محل زیست: جنگلهای خشک و مرطوب استوایی
پراکندگی: نواحی مرکزی آمریکا ، نواحی شمالی آمریکای جنوبی.
نحوه تولید مثل:ماده در حدود ۱۰تا۲۰ تخم می گذارد.تخمها بعد از چند
هفته می شکنند و نوزاد بیرون می آید.
رژیم غذایی: قورباغه ، مارمولک و مارهای کوچک
این مار ، بر خلاف بیشتر مارها که به خوبی در محیط خود استتار هستند ، به اسانی قابل دیدن می باشد. احتمالاَ رنگهای روشن روی بدنش به حیوانات دیگر اخطار می کند که او سمی است. مارهای مرجانی روی زمین شکار می کنند . در جنگلها به آهستگی به جلو حرکت می کنند و گاهگاهی سر خود را به زیر برگها می برند و به دنبال حیوانات کوچک می گردند.

مار آبي زيتوني

اسم علمی: آیپیوسوروس لائویس
اندازه: قد تا ۵/۱ متر (۵پا)
محل زیست: صخره های مرجانی ، آبهای کم عمق
پراکندگی: اقیانوس هند ، غرب اقیانوس ارام
نحوه تولید مثل: ماده زایمان می کند و هر بار تا ۶ نوزاد به دنیا
می آورد.
رژیم غذایی: ماهی
مانند مارهای آبی دیگر ، مار ابی زیتونی ، دمی پهن دارد که از آن برای جلو راندن خود در اب استفاده می کند . او از ماهی تغذیه می کند و سمی فوق العاده کشنده دارد که می تواند در عرض چند ثانیه طعمه اش را از پا در آورد . مارهای آبی هوا تنفس می کنند و مجبورند در فواصلی معین به سطح آب بیایند.

این موجود جانوری خزنده، گوشت‌خوار، کشیده (دراز) و بدون پا است. مارها جانورانی، خونسرد، از گروه آب‌پرده‌داران و مهره‌داران‌اند. بدن مار از پولک‌هایی که با هم همپوشانی دارند، پوشیده شده‌است. مارها از ردهٔ خزنده‌چهرگان، زیرردهٔ دوکمانان، فرورده پولک‌سوسمارشکلان، بالاراستهٔ پولک‌خزندگان، راستهٔ پولک‌داران، زیرراستهٔ ماران (Serpentes) هستند.[۱]

بیشتر گونه‌های انها ، جمجمه‌ای دارند که چندین مفصل بیشتر از اجداد مارمولکشان است. این جمجمه به آن‌ها اجازه می‌دهد تا شکارهای بسیار بزرگتر از سرشان را با کمک آرواره‌هایی که بسیار جابجایی پذیرند، ببلعند. اندام درونی بدن مارها برای تطبیق بیشتر با بدن کشیده و درازشان، به گونه‌ای است که عضوهای جفت در آن‌ها مانند کلیه‌ها به جای آنکه در دو سوی بدن باشد، یکی پس از دیگری قرار گرفته. همچنین بیشتر آن‌ها تنها یک شش دارند که کار می‌کند. برخی گونه‌های مار هنوز لگن خاصره دارند و یک جفت اندام بازماندهٔ ژنتیکی ناخن مانند در دو سوی پارگین آن‌ها دیده می‌شود.

مارها غیر از قطب جنوب، برخی خشکی‌های بزرگ مانند ایرلند، زلاندنو، جزایر هاوایی، ایسلند، گرینلند و بسیاری از جزیره‌های کوچک اقیانوس اطلس و مرکز اقیانوس آرام در همهٔ قاره‌ها زندگی می‌کنند.[۲] البته دریاماران در سراسر اقیانوس هند و آرام پراکنده شده‌اند. تاکنون نزدیک به ۲۰ تیره از مار که شامل ۵۰۰ سرده و نزدیک به ۳۴۰۰ گونه است، شناسایی شده‌است.[۳][۴]

بزرگی طول مارها از ۱۰ سانتیمتر برای مار قلمی تا ۱۴ متر برای پایتون مشبک گسترده شده‌است.[۵] سنگواره‌ای از مار به نام تیتانوبوآ یافت شده‌است که ۱۳ متر طول داشته‌است.[۶] احتمالاً نسل مارها یا به مارمولک‌های آبی یا به مارمولک‌های زیرزمینی در دوران ژوراسیک با آخرین فسیل مربوط به ۱۴۳ تا ۱۶۷ میلیون سال پیش بازمی‌گردد.[۷] گوناگونی مارهای امروزی به نظر مربوط به دورهٔ پالئوسن در دورهٔ ۶۶ تا ۵۶ میلیون سال پیش است. قدیمی‌ترین توصیفی که از یک مار پیدا شده مربوط به پاپیروس بروکلین است.

بیشتر جانوران زهر ندارند. آن دسته‌ای که زهرآگین‌اند هم در درجهٔ نخست از آن برای شکار و کشتن طعمهٔ خود استفاده می‌کنند یا برای دفاع شخصی. برخی مارهای زهرآگین می‌توانند باعث زخم شدید در انسان یا حتی مرگ شوند. مارهای بی‌زهر شکار خود را می‌توانند زنده بخورند یا آن را نخست با پیچیدن به دور طعمه و فشردن می‌کشند و سپس آن را می‌خورند.

معمولاً انها با مارمولک بی‌پا اشتباه گرفته می‌شوند، از جمله تفاوت‌های مار و مارمولک بی‌پا عبارتند از: مارها پلک و سوراخی برای گوش بیرونی ندارند، پولک‌های شکم آن‌ها پهن است و زبان چنگالی دارند و برخلاف مارمولک‌ها (معمولاً) اندامی کشیده و دُمی کوتاه دارند.[۸

در جهان بیش از ۲۹۰۰ گونه مار وجود دارد که از مدار قطبی یعنی اسکاندیناوی تا استرالیا پراکنده شده‌اند. مارها در همهٔ قاره‌ها به جز قطب جنوب، دریاها و ارتفاعات بیش از ۴۹۰۰ متر (۱۶۰۰۰ پا) در هیمالیای آسیا دیده می‌شوند.[۹] جزیره‌های فراوانی بدون مار هستند مانند جزیره ایرلند، ایسلند و زلاندنو[۲][۱۰] (البته آب‌های زلاندنو هر از گاهی میزبان مار دریایی شکم‌زرد و Laticauda colubrina است)

EnglishIran